علائم کمبود ویتامین A + آل ور صنعت پارت

علائم کمبود ویتامین A

علامئم کمبود ویتامین A

در مقالات قبلی تحت عناوین نقش ویتامین A در بدن و منابع ویتامین A  به تشریح نقش های مختلف ویتامین A و منابع مختلف آن پرداختیم.در این مقاله قصد داریم به بررسی علائم کمبود ویتامین A بپردازیم.

۱. کاهش سلامت چشم

کمبود ویتامین A در بدن، باعث ضخیم‌شدن قرنیه چشم و نابینایی فرد می‌شود. کراتومالاسیا نوعی بیماری است که در اثر کمبود شدید ویتامین A در بدن بروز می‌کند و هردو چشم فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. یکی از دلایل کمبود ویتامین A می‌تواند به دلیل کم بودن این ویتامین در رژیم غذایی باشد. از علائم اولیه این بیماری می توان به شب کوری و خشکی شدید چشم اشاره کرد. 

۲. آسیب‌های پوستی

کمبود ویتامین A در بدن می‌تواند منجر به خشکی پوست، پوسته‌پوسته شدن و ضخیم‌تر شدن فولیکول‌های پوست شود. کراتینیزاسیون پدیده‌ای است که در آن سلول‌های پوششی رطوبت‌شان را از دست می‌دهند و خشک و سخت می‌شوند. این پدیده می‌تواند در غشای مخاطی دستگاه تنفسی، دستگاه گوارشی و مجاری ادراری رخ بدهد.

۳. عفونت تنفسی

سیستم ایمنی بدن انسان در اثر کمبود ویتامین A ضعیف می‌شود و درنتیجه احتمال بروز عفونت‌های تنفسی افزایش می‌یابد. کم شدن رشد و عفونت‌های ناشی از کمبود شدید ویتامین A در کودکان رایج‌تر است. آمار مرگ‌ومیر در کودکانی که از کمبود شدید ویتامین A رنج می‌برند، بیشتر از ۵۰٪ است و هر ساله تعداد زیادی از کودکان جان خود را بخاطر کمبود ویتامین A از دست می دهند.

۴. شب‌کوری در زنان باردار

زنان در سه‌ماهه‌ی آخر دوران بارداری، باید به مقدار بیشتری ویتامین A دریافت کنند زیرا کمبود این ویتامین در زنان باردا‌ر می تواند موجب بر‌وز شب کوری بشود.

 

سایر مقالات تخصصی شرکت آل ور صنعت پارت را دنبال کنید

بیماری اسکوروی

منابع ویتامین A

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این مقاله متعلق به وبسایت شرکت سلف شیمی می باشد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *